Snívate o práci pre seba, kde budete sám sebe šéfom? Od uskutočnenia tohoto sna vás nedelí mnoho prekážok, samozrejme ak dokážete pripojiť vlastné nadšenie a schopnosti.
Založiť si živnosť môže naozaj každý, naozaj skoro každý. Len je potrebné myslieť na niekoľko základných formalít, ktorým sa bohužiaľ nedá vyhnúť. Poďme si teda spoločne prejsť všetky kroky, ktoré čakajú na vašej ceste k živnostenskému listu. A tiež zmienime pár krokov, ktoré po založení živnosti nasledujú.
Nárok na založenie živnosti vám vzniká po dosiahnutí 18 rokov. Hlavnou podmienkou je vaša svojprávnosť, a teda spôsobilosť k právnym úkonom. Nebojte sa, žiadne psychologické testovanie na úradoch vás nečaká, túto spôsobilosť plne dokladá váš platný občiansky preukaz. Ďalej musíte predložiť dôkaz vašej trestnej bezúhonnosti, k čomu poslúži výpis z Regista trestov. Pokiaľ ste na území Slovenska už podnikali, potom so sebou vezmite aj potvrdenie finančnej bezúhonnosti, teda dôkaz, že nedlžíte na zdravotnom a sociálnom poistení.
Nakoniec musíte občas preukázať, že ste naozaj spôsobilý vykonávať činnosť, v ktorej sa chystáte podnikať. Vo väčšine však môžete tento krok preskočiť, pretože mnoho živností spadá do tzv. živnosti voľnej. Pre založenie voľnej živnosti svoju kvalifikáciu dokladať nemusíte.
Na živnostenskom úrade vyplníte registračný formulár (resp. najlepšie si ho vytlačíte a vyplníte dopredu, je k stiahnutiu na ich stránkach). Založenie živnosti vás potom bude stáť 25 € a do týždňa od založenia dostanete výpis zo živnostenského registra a vaše identifikačné číslo. Pri voľbe druhu činností sa zbytočne neostýchajte. Pri založení voľnej živnosti si môžete vybrať z 80 najrôznejších druhov činností a pridať ich na živnostenský list koľko chcete. Za každú následne pridanú položku na váš živnostenský list musíte platiť znova.
Po živnostenskom úrade choďte čo najskôr do svojej zdravotnej poisťovne. Do 8 dní sa musíte nahlásiť ako SZČO a začať platiť príslušné zálohy. Rovnako vás čaká cesta na správu sociálneho zabezpečenia. V prípade, že si zakladáte živnosť ako vedľajšiu činnosť a nemáte vysoké zisky za rok, potom sa plateniu sociálneho poistenia vyhnete, ale radšej sa vždy dopredu dobre informujte, inak by ste mohli plakať nad zárobkom. Nahlásenie zdravotnej poisťovni a sociálnemu úradu si môžete ušetriť, pokiaľ na živnostenskom úrade vyplníte jednotný registračný formulár. Ak s podnikaním začínate, tak majte na pamäti, že neviete, kam a koľko peňazí je nutné posielať, takže osobnú návštevu nevynechávajte.