Založenie vašej vlastnej firmy rýchlo a ľahko

Založenie vlastnej firmy je veľkým krokom, ktorému predchádza dosť administratívnych úkonov a práce. Bez prekonania týchto základných prekážok ale nikdy nedôjde k naplneniu vášho sna o nezávislosti na ostatných.

Aj keď sa niekedy môže zdať, že papierovanie pri podnikaní je absolútne neúnosné, v skutočnosti je to len malá cena za výhody, ktoré zarábanie peňazí výlučne na seba a vašich zamestnancov prináša. Ak máte skvelý nápad a veríte, že ho dokážete zrealizovať, tak sa nenechajte trochou byrokracie odradiť. Do začiatku vám so základmi poradíme my.

Živnosť alebo je potrebná s.r.o.?

K podnikaniu samozrejme vlastnú firmu nutne nepotrebujete, mnohokrát bohato stačí živnostenský list. Lenže, má to svoje nevýhody. Ako SZČO ručíte celým svojim majetkom (na to mnoho živnostníkov zabúda s bolestivými dôsledkami) a platíte veľké dane nielen z príjmu, ale tiež vysoké zálohy na sociálne a zdravotné poistenie.

V prípade založenia firmy, ktoré sa najčastejšie deje formou založenia spoločnosti s.r.o., platíte zdravotné a sociálne poistenie len do výšky vášho osobného príjmu. Ručenie je, ako z názvu vyplýva obmedzené a vzťahuje sa len na majetok spoločnosti. SZČO nemôžu svoje podnikanie oficiálne previesť na rodinných príslušníkov, zatiaľ čo pri s.r.o. toto možné je a môžete teda založiť naozaj rodinnú firmu, ktorá sa prenesie z generácie na generáciu (s.r.o. tiež bývajú súčasťou dedičského konania).

A čo predaj firmy?

Založenú firmu je možné pri jej úspechu samozrejme aj predať a minimálne po 5 rokoch fungovania sa vám to veľmi vyplatí, pretože nezaplatíte nič na dani z predaja. So živnosťou sa dá v podstate len skoncovať.

Ako na založenie spoločnosti?

Ak vás teda výhody založenia s.r.o. presvedčili, nie je na čo čakať. Najprv musíte spísať spoločenskú zmluvu alebo zakladateľskú listinu. Rozdiel je iba v tom, že zakladateľskú listinu podpisuje len jeden zakladateľ, kým spoločenská zmluva je pre firmy s viacerými zakladateľmi či spoločníkmi. Do týchto dokumentov musia byť vložené základné informácie ako sídlo firmy, jej názov a predmet činnosti (nie vždy nutné). Spoločenská zmluva tiež obsahuje údaj o základnom kapitále a o tom, kto je správca vkladu.

VVklad má minimálnu hodnotu 1 € a mal by byť vložený na špeciálny separátny účet vytvorený pre firmu. Tento vklad je základným majetkom firmy. Všetky náležitosti ohľadne spoločenskej zmluvy a vkladu musí byť predložené v návrhu na zápis s.r.o. do Obchodného registra, ktoré mieri na registračný súd.

Na čo si dávať pozor?

Pred tým, než bude vaša firma zapísaná do registra, dávajte si pozor, pretože vám určité práva a povinnosti vznikajú až odo dňa zápisu. Potom sa ešte nezabudnite prihlásiť na finančný úrad, aby ste mohli platiť daň z príjmu fyzických osôb. Väčšinu záležitostí týkajúcich sa zápisu do obchodného registra z vás môže vyriešiť váš právnik, ale musí pre to najskôr mať podpísanú plnú moc.

Dočítané? Registrujte sa a podnikajte na 100 %!

S vyššie zmienenými radami a prílivom nových zákazníkov z AAADopyt.sk pre Vás bude podnikanie hračka. Neveríte? Za posledný mesiac sme dodávateľom priniesli 1 000 dopytov v hodnote cez 5 000 000 €.

Získajte náskok v podnikaní a zanechajte nám na seba kontakt. Ozveme sa Vám späť ohľadne registrácie.

Odoslaním súhlasíte s podmienkam ochrany osobných údajov